آموزش web api

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

آموزش کار با web api

در این مقاله ، نحوه ی نمایش و آموزش Web API ساده را با هم خواهیم آموخت.

Web API چیست؟

ASP.NET Web API یک framework است که ساخت سرویس های HTTP را برای ما آسان می کند. همانطور که می دانیم سرویس های HTTP ، طیف وسیعی از کاربران ، مرورگر ها و دستگاه های تلفن همراه را تحت پوشش خودشان قرار داده اند و به آن ها سرویس ارائه می دهند. ASP.NET Web API یک بستر ایده آل برای ساخت RESTful application ها بر روی .NET Framework است.

یادداشت : ASP.Net Web API همچنین می تواند به عنوان یک Web services application مستقل نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

بیایید با هم یک WebAPI ساده ایجاد کنیم و از آن در یک برنامه ی دیگر استفاده کنیم. یک پروژه ی جدید ایجاد کنید، و مراحل زیر را به ترتیب انجام بدهید:

در پوشه ی Models ، یک Class ایجاد کنید و نام آن را Customer بگذارید.

یک Controller اضافه کنید و نام آن را CustomerController بگذارید.

حالا بیایید property های زیر را برای Customer تعیین کنیم و شی ساخته شده از آن را برگردانیم.

وقتی تکه کد بالا را اجرا می کنید ، مشاهده می کنید که صفحه ی مرورگر باز می شود . در این مرحله کافی است به دنبال Web API controllerاز طریق مسیر زیر باشید :

http://localhost:61453/api/Customer/

در این حالت ، می بینید که یک فایل JSONدر حال دانلود شدن است. ما از این فایل ، در یک برنامه ی دیگر استفاده خواهیم کرد . حالا بیایید یک برنامه ی Console جدید باز کنیم و سعی کنیم به سرویسی که ساختیم ، دسترسی پیدا کنیم.

یک پروژه ی جدید ایجاد کنید و کد زیر را به آن اضافه کنید.

Newtonsoft.Json deserializer ما را از Nuget به پروژه اضافه کرده ایم . به این ترتیب با انجام این مراحل ، شما باید در پروژه ای که باز کرده اید ، خروجی زیر را ببینید.

مزایای Web API

این تکنولوژی از عملیات convention-based crud پشتیبانی می کند و همچنین قادر به انجام اعمال HTTP مثل GET, POST, PUT و DELETE نیز هست. این تکنولوژی می تواند در IIS ، میزبانی شود و یا در برنامه های مختلف به کار گرفته شود. ویژگی Response آن هم می تواند با توجه به نوع کاربرد ، بر روی JSON و یا XML تنظیم شود.

منبع

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *