انتقال داده با XML در وب سرویس

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

API و انتقال داده با XML

در این مطلب میخواهیم در مورد انتقال داده با XML در وب سرویس صحبت کنیم

XML نقش مهمی در وب سرویس ها دارد، چون وب سرویس ها از زبان XML برای تعریف مشخصات خود، قالب درخواست و قالب پاسخ استفاده می کنند. در این قسمت به معرفی زبان XML می پردازیم XML چیست ؟ XML مخفف عبارت Xtensible Markup Language ، به معنای زبان فرا متنی قابل توسعه است

XML چیست ؟

XML مخفف عبارت Xtensible Markup Language ، به معنای زبان فرا متنی قابل توسعه است .
زبان فرامتنی در اصطلاح به زبانی گفته می شود که با استفاده از یکسری علام و یا نشانه ها ، به کاربر و یا هر برنامه دیگری که اطلاعات به آن وارد می شود ، می فهماند که اطلاعات را چگونه ویرایش و یا استفاده نماید .
برای مثال همانطور که می دانید ، HTML یک زبان فرا متنی است . در HTML نشانه هایی به نام تگ داریم . هنگامی که شما یک متن را بین تگ باز و بسته < b > < /b > قرار دهید ، مرورگر متوجه می شود که آن متن را باید به صورت توپر نمایش دهد . XML هم همانند HTML ، یک زبان فرامتنی است و در آن از تگ ها و نشانه هایی برای دسته بندی و انتفال اطلاعات استفاده می شود .

XML با هدف نگهداری و انتقال اطلاعات طراحی شده است و نه برای نمایش آنها .

تگ ها و نشانه های XML از قبل تعریف نشده اند ، بلکه کاربر بر حسب نیاز و کاری که می خواهد انجام دهد ، تگ های دلخواه خود را ایجاد می کند .

به همین دلیل به XML یک زبان قابل توسعه می گویند ، چون شما می توانید هر چه قدر که نیاز داشته باشید ، برای خود تگ های جدید ایجاد نمایید .

تفاوت بین XML وHTML

XML به هیچ عنوان جایگزین HTML نیست ، بلکه هر دو دارای ساختار فرامتنی هستند و فقط از این جهت شبیه هم می باشند .

XML و HTML هر کدام با اهداف متفاوتی طراحی شده اند :

XML برای نگهداری و انتقال اطلاعات طراحی شده است و تمرکز آن بر این است که اطلاعات چیست و چگونه باید نگهداری شود .

HTML برای نمایش اطلاعات در خروجی طراحی شده است و تمرکز آن بر چگونگی و ظاهر نمایش اطلاعات است .

XML کار خاصی انجام نمی دهد

شاید درک این مسئله کمی سخت باشد ، اما XML کار خاصی انجام نمی دهد . XML برای دسته بندی ، نگهداری و انتقال اطلاعات طراحی شده است و خودش خروجی بر روی صفحه ندارد .
در مثال زیر یک نمونه ساده از کد XML را برای درک بهتر این زبان نمایش داده ایم . در این قطعه کد زیر Ali به Hamed یک نامه با عنوان و متن مورد نظر خود ارسال کرده است . به کد دقت کنید :

به نکات زیر توجه نمایید
تمامی تگ هایی که در قطعه کد بالا قرار داده شده اند ، توسط طراح نامه تعیین شده و هیچ کدام قبلا در زبان XML وجود نداشته اند .

هر تگی که باز شده است ، همانند تگ ها در HTML ، توسط یک تگ متناظر بسته شده است . برای مثال

قطعه کد بالا ، فقط برای نگهداری و یا ارسال یک قطعه کد استفاده شده است و خودش به تنهایی کار خاصی انجام نداده و خروجی بر روی صفحه ندارد . برای نمایش آن باید قطعه کدی به زبان HTML یا مثلا ASP.Net بنویسید .

به وسیله XML شما تگ های خودتان را ساخته و استفاده می کنید :

همانطور که قیلا گفتیم ، XML دارای تگ های از پیش تعریف شده نیست ، برخلاف HTML که تمام تگ های آن از قبل تعیین شده اند .

کاربر برای استفاده از XML به راحتی می تواند تگ های مورد نظر خود را ایجاد و استفاده نمایید . برای مثال در قطعه کد نمونه ، تگ های < to > < /to > یا < from > < /form > ، توسط طراح تعیین و ابداع شده اند .

فقط نکته مهم در تعیین و استفاده از تگ های XML ، یکسان بودن تمام تگ ابندایی و انتهایی و قرار گیری صحیح آنهاست .

منبع

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *