فرق soap و restful در وب سرویس

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

فرق soap و restful

در این مطلب در مورد فرق soap و restful در وب سرویس توضیح خواهیم داد

فرق soap و restful دروب سرویس روش SOAP بیشتر برای پیاده سازی سرویس های میانی مورد استفاده قرار می گیرد و روش REST بیشتر در مواردی کاربرد دارد که نیازی به سرویس میانی وجود ندارد و اصطلاحا ارتباط point-to-point است.

وب سرویس SOAP

SOAP پروتکل دسترسی ساده به اشیاست.
یک پروتکل مبتنی بر XML برای دسترسی به وب سرویس است.
SOAP یک توصیه W3C برای ارتباط بین دو برنامه است.
SOAP پروتکل مبتنی بر XML است. مستقل ازپلتفرم و مستقل از زبان است.
با استفاده از SOAP، شما قادر خواهید بود با سایر برنامه های کاربردی زبان برنامه نویسی تعامل داشته باشید.

وب سرویس RESTful

REST مخفف Representational State Transfer است.( انتقال بازنمودی حالت)
REST یک سبک معماری است نه یک پروتکل.

پیچیدگی SOAP است

وقتی یک WebService از نوع SOAP داشته باشیم یک ادرس به صورت WSDL…/…. داریم که برای Call کردن آن نیاز داریم تا آن را ابتدا Schema آن را تقکیک کنیم سپس یک درخواست با توجه به Schema آن ارسال کنیم سپس جواب را دریافت کنیم.

وقتی یک WebService از نوع REST داشته باشیم میتوانیم در همان ادامه ی URL متد های مورد نیاز را Call کنیم به طور نمونه RESTSERVICE/find/book/hafez و جواب را دریافت کنیم.

در ارسال پارامتر ها REST به مراتب آسان تر از SOAP است . در SOAP نمیتوان هر نوع پارامتری ارسال کرد.

و در انتها Client وب سرویس SOAP از Client سرویس REST پیچیده تره ، اگر نیاز داشته ارسال و دریافت توابع پیچیده با آرگومان های متفاوت و زیاد داشته باشیم بهتر است از SOAP استفاده کنیم . ولی برای استفاده های ساده REST گزینه ی بهتری است.

در نهایت روش SOAP بیشتر برای پیاده سازی سرویس های میانی مورد استفاده قرار می گیرد و روش REST بیشتر در مواردی کاربرد دارد که نیازی به سرویس میانی وجود ندارد و اصطلاحا ارتباط point-to-point است.

 

فرق soap و restful در وب سرویس روش SOAP بیشتر برای پیاده سازی سرویس های میانی مورد استفاده قرار می گیرد و روش REST بیشتر در مواردی کاربرد دارد که نیازی به سرویس میانی وجود ندارد

فرق soap و restful در وب سرویس روش SOAP بیشتر برای پیاده سازی سرویس های میانی مورد استفاده قرار می گیرد و روش REST بیشتر در مواردی کاربرد دارد که نیازی به سرویس میانی وجود ندار

مطالعه بیشتر

 

منبع

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *