پیش بینی برای API در سال های آینده

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

دنیای APIها در سال های آینده

در این مطلب قصد داریم در مورد پیش بینی برای API در سال های آینده توضیح دهیم

حوزه API پیشرفت‌های چشمگیری داشته و در سال ۲۰۱۵ به مدد AIP های جدید، پیشرفت‌های استانداردی و برگزاری کنفرانس‌ها و حتی برخی اتفاقات بد از قبیل نشت‌های اطلاعاتی و امنیتی، توانست از بسیاری محدودیت‌ها و موانع را پشت سر بگذارد. با توجه به تمامی این تحولات و فعالیت‌ها، پیش‌بینی تحولات بعدی در این حوزه سخت و دشوار می‌شود. آن چه با اطمینان می‌توان گفت، این است که این حوزه بدون شک به مسیر رو به رشد خود ادامه خواهد داد. در بسیاری از پیش‌بینی‌هایی که در حوزه‌هایی چون خدمات مالی، پایگاه‌های اطلاعاتی و حتی بخش بهداشت و درمان در سال های آیتده صورت پذیرفته است، API ها نیز کم‌وبیش حضور دارند؛ حضوری که نسبت به سال‌های گذشته بسیار مشهودتر است. ما نیز بر این باور هستیم که حوزه API در سال های آینده شاهد رشد چشمگیری خواهد بود. بااین‌حال، هنوز سؤال‌هایی وجود دارد: این رشد در چه حوزه‌هایی به وقوع خواهد پیوست و اینکه برای بهره‌گیری از ظرفیت کامل API ها رعایت کردن چه مواردی حائز اهمیت است؟ در ادامه سعی می‌کنیم پیش‌بینی‌هایی پیرامون روند تغییر و تحولات بخش API را در ۱۰ بند عنوان کنیم.

۱. امنیت همچنان مسئله اصلی این حوزه باقی خواهد ماند: تعدد و فراوانی نشت‌های امنیتی و اطلاعاتی در سال ۲۰۱۵ میلادی حاشیه‌های زیادی را برای API ها رقم زد. در سال های آینده انتظار می‌رود که شرکت‌ها برای جلوگیری از این نشت‌های اطلاعاتی سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی را به این بحث اختصاص دهند. بااین‌حال، در بستر وب هنوز شمار زیادی API های نامطمئن وجود دارد که از لحاظ امنیتی در خطر بوده و متأسفانه این مسئله بروز نشت‌های امنیتی و اطلاعاتی را افزایش می‌دهد.

۲. اتوماسیون، سرویس‌های خرد و API ها به موتور محرک حوزه فناوری اطلاعات (IT) بدل خواهند شد: همان‌طور که شرکت‌ها ساختار سیستم‌های IT خود را تغییر می‌دهد، بسترسازی به روندی غیرقابل‌مهار بدل شده است. این مسئله به نوبه خود با توانمند کردن API هایی که تا پیش‌ازاین برای دسترسی به سرویس‌های داخلی و خارجی استفاده می‌شدند، چالاکی و سرعتی بیشتری را برای محصولات موجود و جدید به ارمغان می‌آورد. سودهای سرشاری در خدمات خرد (microservices) نهفته است و API ها بخشی مهم و کلیدی در ارائه این گونه خدمات محسوب می‌شوند. همچنین پیش‌بینی می‌کنیم که افزایش رشد در بهره‌گیری از «پاپت» (Puppet)، «شف» (Chef)، «آنسیبل» (Ansible) و دیگر ابزارهای برنامه‌نویسی ادامه داشته باشد. اتوماسیونی که به واسطه این ابزارها میسر می‌شود نیز از اهمیت بسزایی برای گسترش به‌کارگیری API برخوردار است.

۳. بهره‌گیری از اطلاعات اهمیت حیاتی‌تری برای مالکان API ها خواهد یافت: این روند در سال ۲۰۱۵ میلادی در حال اوج‌گیری و گسترش یافتن بود و ما پیش‌بینی می‌کنیم که هرچه API ها بیشتر در کارکردهای درآمدی شرکت‌ها نقش پررنگ‌تری پیدا کنند، نظارت بر رفتار کاربر نیز اهمیت بیشتری خواهد یافت. این مسئله نه‌تنها در کسب‌وکارهای مبتنی بر اطلاعات و داده‌ها که به‌صورت مستقیماً API ها را تبدیل به پول می‌کنند بلکه در آن قسم از API که در آن استفاده مشتری یا همکار از API برای خدمات‌رسانی به مشتری نقش دارد، نیز کاربرد دارد. برآورد ما این است که اطلاعات (مانند این‌که چه کسی از API استفاده می‌کند، چه میزان استفاده می‌کند، با چه الگوی تماسی استفاده می‌کند) از اهمیت بسزایی برای زیرساخت API برخوردار باشد.

۴. IT دو الگویی به پلتفرم‌هایی برای موفقیت در شرکت‌های بزرگ‌تر بدل خواهد شد: ایده فناوری اطلاعات (IT) دو سرعته (دوالگویی) چیزی جدیدی نبوده و از سال ۲۰۱۵ در دستور کار قرار گرفت. این ایده هم چنین به خاطر عدم توانایی در ایجاد نوآوری در سیستم‌های هسته‌ای موردانتقاد نیز واقع شده است. بااین‌حال، شاهد آن هستیم که IT دوسرعته به شکل روزافزون و به اشکال و طرق مختلف به‌عنوان یک راهبرد پلتفرم‌سازی به کار گرفته می‌شود. بخشی از سازمان بر بازطراحی و تغییر ساختار سیستم‌های هسته‌ای قدیمی‌تر تمرکز دارد تا این سیستم‌های قدیمی‌تر را به مجموعه‌ای از API های مطمئن و قابل‌استفاده مجدد تبدیل کند (حالت اول)، درحالی‌که بخش‌های دیگر (حالت دوم)، این API های تجدید ساختار شده را برای ارائه کاربردهای جدید به خدمت می‌گیرند. این الگو در هر دو بخش سازمان ایجاد نوآوری می‌کند.

۵. کاربردهای اینترنت اشیاء (IoT) با API ها شاهد رشد گسترده‌ای در سال جاری خواهد بود: ظرفیت کاربردهای ابزارها و دستگاه‌های متصل به اینترنت، بسیار گسترده بوده و عاملی برای افزایش به‌کارگیری API محسوب می‌شود. همین حالا هم می‌توان نمونه‌ها و مصادیق فراوانی از به‌کارگیری و کاربردهای IoT را برشمرد. بااین‌حال، انتظار داریم که در سال های آینده میلادی، IoT از طریق صنایع عظیم بیشتر در اختیار عمومی قرار گیرد.

۶. الگوهای لحظه‌ای، برنامه‌ریزی شده و فرا رسانه‌ای، به بخش‌های اصلی طراحی API بدل خواهند شد: در هر کنفرانسی که در سال جاری با موضوع API برگزار شده، بخش اعظمی از آن به موضوع API های لحظه‌ای (realtime)، سیستم طراحی شده (evented) و علی‌الخصوص API های هایپرمدیا اختصاص یافته است. درحالی‌که تا امروز این موارد اغلب اقسام مختلفی از API ها قلمداد می‌شدند، انتظار و برآورد ما این است که این تکنیک‌ها و ساختارها به بخش‌های اصلی جریان غالب طراحی API بدل شوند. بااین‌حال، هنوز تفاوت‌های زیرساختی میان API های مختلف وجود دارد ولی تکنیک‌هایی که هر کدام از این‌ روش‌ها بکار می‌گیرند، بخش از یک الگوی طراحی واحد را شکل می‌دهد.

۷. اهمیت مدیریت API برای هر دو بخش API های عمومی و خصوصی افزایش خواهد یافت: در حال حاضر، API های یکی از دغدغه‌های اصلی بسیاری از شرکت‌ها محسوب می‌شود زیرا خوب می‌دانند که مدیریت مؤثر و کارآمد، نقشی اساسی در حصول موفقیت ایفا می‌کند. امنیت، مقیاس‌پذیری، وضوح کاربرد، مدیریت طول عمر دیگر حکم گزینه‌هایی دلبخواهی برای API ها را نداشته و به بخشی جدایی‌ناپذیر و الزامی از آن‌ها تبدیل شده‌اند.

۸. کاربران غیرفنی و جذب شهروندان عادی برگ برنده API ها: در سال های آینده ، بسنده کردن به توسعه‌دهندگان برای API هایی که خواهان پیشرفت هستند، کافی نخواهد بود. تجربه کاربران نهایی نیز بسیار حائز اهمیت بوده و نقش مهمی در موفقیت API ها ایفا می‌کند. هر روز بیشتر از گذشته، موفقیت API علاوه بر میزان بهره‌گیری و استفاده توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری، به اقبال کاربران غیرفنی و عادی نیز بستگی پیدا می‌کند. پیش‌بینی ما این است که تقاضا برای سرویس‌هایی مانند «زاپی‌یر» (Zapier)، IFTTT و «بلاک اسپرینگ» (Blockspring) نه‌تنها از سوی حرفه‌ای‌ها بلکه از سوی API های فردی نیز افزایش یابد.

۹. شرکت‌ها با چالش‌هایی جدی در خصوص هویت، امنیت و کنترل دسترسی مواجه خواهند شد: یکی از پیش‌بینی‌ها و برآوردهای ما در سال ۲۰۱۵ میلادی این بود که تشخیص هویت، حریم خصوصی و کنترل دسترسی، ازجمله دغدغه‌ها و نگرانی‌هایی هستند که شکل‌گیری استانداردهای بیشتر برای API ها را به دنبال خواهند داشت. بااین‌حال، این مسئله به‌طور کامل در سال ۲۰۱۵ مرتفع نشد. شاید فناوری جدیدی در سال های آینده در این خصوص ارائه نشده باشد ولی پیش‌بینی ما این است که تأمین‌کنندگان API با پیچیدگی و مسائل حقوقی غامض‌تری دست‌به‌گریبان خواهند بود. با توجه به این‌که «اینترنت اشیاء» (IoT) و دستگاه‌های موبایلی به شکلی روزافزون همه‌گیر می‌شوند، در نتیجه ما با هویت‌های جدید متعددی مواجه هستیم که نیازمند رسیدگی‌اند: هویت تأمین‌کننده، هویت تولیدکننده اپلیکیشن، هوست اپلیکیشن، هویت دستگاه و هویت کاربر به‌علاوه مجوزهای کنترل دسترسی برای هر سطح. پرداختن به این مسائل از جنبه زیرساختی، امنیتی و تجربه توسعه‌دهندگان (developer) چالشی جدی برای API های پیچیده محسوب می‌شود.

۱۰. استانداردها به انفجار ابزارها می‌انجامد: کامل شدن معیارها و استانداردهای تعریف API علی‌الخصوص حرکت از سمت لینوکس (Linux) به سوی OAI، اقدام و حرکتی مثبت در این صنعت محسوب می‌شود. استحکام قالب‌ها و فرمت‌های تعریف API این ظرفیت و پتانسیل را دارد تا به ایجاد انفجاری در ابزارها و خدمات سازگار منجر شود. سرویس‌ها و خدماتی چون API Changlog، APIMATIC و Posatman Swagger بدون شک در ادامه رشد قابل‌توجهی خواهند داشت. ولی در حال حاضر این سرویس‌ها برای تثبیت جایگاه خود به حمایت میان سازمانی نیازمند هستند. استانداردهای مشترک فرصتی مغتنم را فراهم آورده و ما نیز امیدواریم که روحیه همکاری در این بخش تداوم یابد.

منبع

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *