معرفی وب سرویس ها در زامارین

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

در این مطلب قصد داریم در مورد معرفی وب سرویس ها در زامارین توضیح دهیم

مقدمه

بسیاری از اپلیکیشن های موبایل وابسته به cloud هستند و وب سرویس های یکپارچه در اپلیکیشن های موبایل این سناریو را دنبال می کنند. پلتفرم زامارین استفاده از تکنولوژی های مختلف وب سرویس را پستیبانی می کند که شامل in-built و third-party است و برای استفاده در RESTful، ASMX و WCF از آن استفاده می شود.
در این جا در مورد موضوعات زیر صحبت خواهد شد:
• REST Services
• ASP.Net Web Services (ASMX)
• WCF Services

REST

Representational State Transfer یا REST یک سبک معماری برای ایجاد کردن وب سرویس است. Requestهای REST روی HTTP انتقال داده می شود و verbهای استفاده شده در آن مشابه HTTP است که مرورگرها برای بازیابی صفحات وب و ارسال داده ها به سرور از آن ها استفاده می کنند. این verbها به شرح زیر هستند:
1- GET: این عملگر برای بازیابی دیتا از وب سرویس استفاده می شود.
2- POST: این عملگر برای ایجاد یک آیتم اطلاعات جدید در وب سرویس است.
3- PUT: این عملگر برای آپدیت یک آیتم از اطلاعات در وب سرویس است.
4- PATCH: این عملگر برای آپدیت یک آیتم از اطلاعات در وب سرویس با توصیف مجموعه ای از دستورالعمل در مورد چگونگی اصلاح مورد است. این verb در اپلیکیشن های sample استفاده نمی شود.
5- DELETE: : این عملگر برای حذف یک آیتم از اطلاعات در وب سرویس است.

API وب سرویس ها که به REST متصل می شوند RESTful APIها را فراخوانی می کنند:
1- URI پایه
2- متدهای HTTP مانند GET، POST، PUT، PATCH یا DELETE
3- media type برای اطلاعات مانند JSON
سادگی استفاده از REST کمک می کند تا از متدهای ابتدایی برای دسترسی به وب سرویس برای اپلیکیشن موبایل استفاده شود.

استفاده از سرویس های REST
کتابخانه ها و کلاس های متفاوتی وجود دارد که می توانند از سرویس های REST استفاده کنند که در ادامه به بررسی هر کدام پرداخته خواهد شد.

HttpClient

کتابخانه های Microsoft HTTP Client کلاس HttpClient را ایجاد می کند که ارسال و دریافت اطلاعات را روی HTTP انجام می دهد. این کلاس عملکردی روی ارسال درخواست HTTP و دریافت نتیجه HTTP از منابع URI-identified ایجاد می کند. هر درخواست به صورت عملگر Async(غیر همزمان) ارسال می شود.
کلاس HttpResponseMessage پاسخ درخواست رسیده از سمت وب سرویس را بعد از این که درخواست HTTP ساخته می شود نشان می دهد. این کلاس شامل اطلاعاتی در مورد پاسخ است که شامل وضعیت کد، هدرها و بدنه است. کلاس HttpContent بدنه HTTP و هدرهای content را نشان می دهد مانند Content-Type و Content-Encoding.
Content می تواند با هر کدام از متدهای ReadAs خوانده شود مانند ReadAsStringAsync یا ReadAsByteArrayAsync که بسته به فرمت داده شده است

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *