وب سرویس soap چیست؟

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

توضیح وب سرویس soap

در توضیح وب سرویس soap می توان گفت امروزه با گسترش اینترنت و استفاده عموم و شرکت ها از آن ، بسیاری از سیستم های آنلاین را بر آن داشت تا راهی برای ارتباط دو سیستم از راه دور و بواسطه اینترنت بیابندحال به توضیح وب سرویس soap چیست؟می پردازیم.

انجام این امر بدین شکل است که یک نرم افزار در یک سیستم بتواند مقادیری به عنوان ورودی در تابعی که در نرم افزار سیستم دوم وجود دارد فراخوانی کند و مقادیری را بصورت خروجی دریافت کند. در واقع نیاز مبرم به اتصال دو سیستم از راه دور موجب گشت تا وب سرویس بوجود بیاید.

وب سرویس soap چیست؟

در تعریف وب سرویس soap چیست؟میتوان گفت وب سرویس ، قطعه کدهایی است که تحت وب قابل دسترسی است و از طریق پروتکل های استانداردی به انتقال و مبادله دیتا با سایر برنامه های کاربردی که تحت وب دردسترس هستند، می پردازد. اساس کار وب سرویس ها بر پایه دریافت ورودی و تولید پیغام خروجی ایجاد شده است؛ بدین معنی که آنها منتظر می مانند که کلاینت ها به آنها وصل شده و بنا به درخواست کلاینت ها به آن ها پاسخ می دهند.

WSDL چیست؟

WSDL یک استاندارد مهم در وب سرویس است. هر وب سرویس دارای یک فایلWSDL می باشد. این فایل به توصیف وب سرویس می پردازد و نحوه استفاده از وب سرویس را توضیح می دهد که به برنامه ها می گوید که وب سرویس مورد نظر چه ورودی هایی دریافت و چه خروجی هایی را به آن برمی گرداند . WSDL صرفا برای برنامه طراحی شده است و برای کاربران استفاده کننده از وب سرویس طراحی نشده است. بسیاری از نرم افزارهایی که به ساخت وب سرویس می پردازند فایل WSDL وب سرویس را نیز خود به صورت اتوماتیک تولید می کنندبرای آشنایی بیشترشما باوب سرویس soap چیست؟

1- وب سرویس REST

روشی برای ارائه سرویس ها وAPI های عمومی روی بستر اینترنت با استفاده از پروتوکل HTTP می باشد .وب سرویس REST روی دسترسی به منابع آدرس دار با یک رابط مشخص تمرکز دارد . یعنی هر منبعی حاوی یک URL معین و واحدی است. در این نوع از طراحی، از عملیات موجود در خود HTTP بهره برداری می شود.
در ملی پیامک وب سرویس REST، عملیات موجود در HTTP به صورت GET تعریف شده است و به شکل زیر میباشد .

http://37.228.138.118/post/sendsms.ashx?username=yourusername&password=your password&to=09121234567&from=20001100&text=hi

که در آن کاربر مقادیر ورودی شامل نام کاربری ، رمزعبور، شماره خط فرستنده ، شماره خط گیرنده و متن پیامک را ارسال میکند و در مقابل به صورت یکسری کدهای عددی که در سیستم تعریف شده وضعیت ارسال را در خروجی نمایش میدهد.

2- وب سرویس SOAP

SOAPیک پروتوکل انتقال است که به برنامه ی در حال اجرا بر روی سیستم های مجزا اجازه انتقال و تبادل پیام را می دهد. البته برخی ازSOAP به اشتباه “وب سرویس” نام می برند. فرمت پیام ها در این نوع وب سرویسXML می باشد و ساختار پیام مخصوص خود را دارد
مطالب بیشتر

 توضیح restfull

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *