API چیست؟

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

API چیست؟

فرض کنید که می خواهید به مسافرت بروید وبرای اینکار ابتدا مقصد را تعیین می کنید و بعد چه کاری انجام می دهید؟ می روید به یک آژانس هواپیمایی و بلیط تهیه می می کنید و آژانس هواپیمایی برای شما یک جا در هواپیما رزرو می کند .
ما در خواستمون رو به آژانس گفتیم و آژانس برای ما یک جا داخل هواپیما رزرو کرده. ما نمی تونیم به صورت مستقیم بریم از خلبان جا رزرو کنیم، چون فقط آژانس ها هستند که مجاز به رزرو جا هستند و اگر پیش خلبان هم برید بهتون می گه که برید از آژانس ها بلیط تهیه کنید

در برنامه نویسی منظور ما از api دقیقا کاری هست که آژانس برای ما انجام می ده. یعنی ما بوسیله API (آژانس) سفارش خودمون رو به نرم افزار یا سرویس دهنده ( هواپیما ) می فرستیم و درخواستمون رو تحویل می گیریم. ( یک جا داخل هواپیما )

به عنوان مثال وقتی شما بخواهید وارد ایمیل خود بشوید ابتدا باید وارد سایت mail.google.com بشوید و نام کاربری و رمز عبورتون رو وارد کرده و عملیات احراز هویت صورت می گیرده ( با اتصال به سایت دیتابیس گوگل و بررسی درستی نام کاربری و رمز عبور ) در صورت صحیح بودن نام کاربری و رمز عبور وارد جیمیل خودمون می شیم. همونطور که دیدید سایت جیمیل یک رابط مجاز برای برقراری ارتباط با دیتابیس گوگل و چک کردن اطلاعات ما جهت درست بودن نام کاربری و رمز عبور و در نهایت وارد شدن به حساب کاربریمون هست.

یک سوال مهم ؟ حال فرض کنید من بخوام وارد جیمیلم بشم، آیا راهی هست که من بدون رفتن به سایت جیمیل بتونم نام کاربری و رمز عبورم رو جهت احراز هویت بفرستم؟ و در صورت صحیح بودن مشخصاتم، اطلاعات مورد نظرم رو دریافت کنم؟

API ها دقیقا همین کار را برای ما انجام می دهند. برای این کار باید از API ( آژانس ) تیم برنامه نویسی گوگل برامون تهیه کرده استفاده کنیم و با دادن اطلاعاتی که از ما می خواد پاسخ مناسب رو دریافت کنیم.

API مخفف کلمه ( Applacation Programming Interface ) به معنی رابط برنامه نویسی می باشد. apiها رابط بین نرم افزار های مختلف با هم می باشد.

به عنوان مثال فرض کنید که شما بخواهید در یک اپلیکیشن عضو بشوید برای اینکار دو راه وجود دارد یکی اینکه نام کاربری و رمز عبور خود را وارد نمایید تا احراز هویت بشوید و راه دوم از api که گوگل در اختیار برنامه نویس آن نرم افزار قرار داده استفاده کنید و با زدن یک دکمه به وسیله اطلاعات مربوط به جیمیلتان ثبتنامتان را تکمیل نمایید

.

API در اندروید

یکی از قسمت ها و ابزار های مهم SDK های اندروید API ها هستند. فرض کنید که شما می خواهید اپلیکیشنی بنویسید که از نقشه استفاده کنه برای اینکار چجوری به نقشه گوگل دسترسی پیدا می کنیم؟ بوسیله Api مربوط به نقشه گوگل می تونیم به این قسمت دسرسی پیدا کنیم و داخل اپلیکیشنمون استفاده کنیم.

مثال دیگه: فرض کنید اپلکیشنی نوشتید که می خواهید از دوربین گوشی استفاده کنه و عکس برداری کنه برای اینکار از Api مربوط به دوربین که داخل sdk وجود داره استفاده می کنیم.

هر چی به سمت نسخه های جدیدتر اندروید پیش میریم گوگل امکانات بیشتری برای کد نویسی در اختیار ما برنامه نویسان قرار می ده که این امکانات رو به وسیله سطح های مختلف api ها در اختیار ما قرار می گیره. برای نشان دادن نسخه های مختلف اندروید برای برنامه نویس ها به جای اشاره به نسخه اندروید ( مثلا اندروید ۹ ) از سطح ها مختلف Api ها ( api 28 ) استفاده می کنیم.

بطور مثال: در اندروید پایین تر از api 23 ( اندروید ۶ ) حسگر اثر انگشت وجود نداشت و بعد از api 23 این امکان در Sdk جدید قرار گرفت و برنامه نویسان معرفی شد . برنامه نویسان با استفاده از Api 23 امکان برقراری ارتباط با اثر انگشت در برنامه خود را پیدا کردند.

گوگل درکنار هر نسخه از اندرویدی که معرفی می کند یک نام شیرینی ای هم به آن نسبت می دهد که با اینکار جذابیت و حس دوستانه تری را ایجاد کند.برای مثال نسخه ی هفتم از اندروید که با Api-24 مشخص شده است به اسم اندروید نوقا نیز می شناسند که یک نوع شیرینی اصیل تبریزی می باشد.

تمامی api های مورد نیاز در برنامه نویسی اندروید داخل Sdk وجود ندارد بلکه بعضی از این Api ها در خود دستگاه ها وجود دارند مانند ارتباط با لوکیشن دستگاه یا ارتباط با سرویس مکالمه و تماس در اندروید.

در هنگامی که یک پروژه جدید در اندروید استودیو می سازیم در مراحل ساخت پروژه از ما کمترین Api که پروژه ما در آن قابل اجرا خواهد بود را از ما میخواهد.

اگر ما کمترین Api را نسخه ۲۱ در نظر بگیریم یعنی پروژه ما از اندروید های ۵ و بالاتر، قابل اجرا خواهد بود. اما در اندروید های پایین تر ، مثلا اندروید ۴ اجرا نخواهد شد.

هرچه اپلیکیشنمون رو برای نسخه های بالاتر اجرا کنیم، امکانات بیشتری برای ساخت اپلکیشن در اختیار داریم. اما از طرفی گوشی هایی که با نسخه های بالاتر اجرا می شوند کمتر خواهند بود.

بنابراین هرچه از نسخه بالاتر استفاده کنیم امکانات بیشتری برای کد نویسی داریم اما از طرفی تعداد موبایل هایی که با اندروید های بالاتر کار می کنند کمتر می شود.

در عکس زیر جدیدترین توزیع نسخه های اندروید را می توانید مشاهده نمایید.

 

 

ماخودمان هم می توانیم api بسازیم؟

بله یکی از کار هایی که ما در برنامه نویسی می توانیم انجام دهیم این است که api از اپلیکیشن خودمان بنویسیم که آن را بتوانیم در اپلیکیشن های دیگر اجرا کنیم و آن ها بتوانند از خدمات ما استفاده کنند.به عنوان مثال حتما اپلیکیشن هایی که اجازه ی دانلود عکس های اینستاگرام را میدهند را دیده اید این اپلیکیشن ها از Api که خود شرکت اینستاگرام در اختیار برنامه نویسیان قرار داده است استفاده می کنند و ما نیز می توانیم از این Api های اپ های دیگر استفاده کنیم و هم می توانیم api برای اپ خودمان بنویسیم تا در اپ های دیگر مورد استفاده قرار بگیرد.

مطالعه بیشتر

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *