SOAP چیست؟

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

SOAP چیست؟

SOAP پروتکل دسترسی آسان به اشیاء و مخفف عبارت Simple Object Access Protocol می باشد.

این پروتکل برای رد و بدل کردن اطلاعات بین برنامه ها استفاده می شود. اطلاعات در SOAP به صورت پیام (Message) و از طریق پروتکل های موجود در اینترنت مانند HTTP منتقل می‏شود. به زبان ساده‏ تر، SOAP یک پروتکل برای دستیابی به یک سرویس ارایه شده در وب (Web Service) می باشد. پروتکل SOAP یکی از عمومی ترین استاندارد هایی است که در وب سرویس ها استفاده می شود.

این پروتکل با استفاده از بسترهای شبکه چون HTTP و SMTP اقدام به تبادل اطلاعات میان سیستم عامل های ویندوز و لینوکس با فرمت XML می کند به گونه ای که پس از ارسال اطلاعات، پاسخ آن از مقصد دریافت و جهت اقدامات بعدی به مبدا تحویل می دهد.

(قوانین مهم در ساختار پیام)

پیام حتماً باید در قالب XML باشد.
باید از Namespace تعریف شده در Envelope پیروی کند.
فقط باید از نوع داده‏ های تعریف شده و مجاز استفاده کند.
در قالب پیام، نباید از DTD استفاده شود. DTD برای یک XML ، مانند Design View یک جدول در Database است و مشخص می‏کند که فیلدهای آمده در XML از چه نوع هستند و با چه ترتیبی می‏آیند.
نباید شامل دستورات پردازشی باشد.

توجه کنید که یکی از مهمترین معایب سواپ امنیت و قابلیت اعتماد پایین در SOAP است. همین کاستی باعث شده است که تولیدکنندگان نرم‏افزار به این فکر بیفتند تا SOAP را توسعه دهند و استانداردهای جدیدتری با امکانات بیشتری تولید کنند. استاندارد تولید شده به نام GXA شناخته میشود. SOAP را می توان یکی از ایده آل ترین روش های دسترسی به برنامه های متفاوتی دانست که تحت زبانهای برنامه نویسی خاصی پیاده سازی شده اند و یا برنامه هایی که توسط ادیتورها و یا نرم افزارهای خاصی اجرا می شوند. مطالعه بیشتر

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *