انواع سرویس درگاه پرداخت API نکست پی

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

انواع سرویس ها و درگاه های پرداختی وب سرویس نکست پی

در مقاله قبلی در مورد نقدمه راهنمای وب سرویس درگاه پرداختت نکست پی صحبت کردیم در این مقاله در مورد انواع سرویس درگاه پرداخت API نکست پی توضیح میدهیم.

انواع سرویس های پرداخت در نکست پی به 2 دسته کلی تقسیم میشوند :

  1. درگاه های بانکی شتاب
  2. سرویس های ویژه

درگاه های بانکی شتاب ، مختص وب سایت هایی است که از زبان های برنامه نویسی مانند PHP و ASP و Python و … استفاده می کنند و امکانات مورد نیاز برای نصب پالگین ها ، ماژول ها و اسکریپت های پرداخت را روی هاست خود دارند . در این راهنما از ابتدای صفحه 5 به بعد ، به طور مفصل و کامل روش های اتصال ، نمونه کد و آموزش های الزم برای استفاده از درگاه های بانکی شتاب ، توضیح داده شده است .

سرویس های ویژه ، شامل سرویس هایی است که معموال بدون نیاز به هیچگونه امکانات و تخصص فنی ، برای انواع وب سایت ها ، وبالگ ها ، اشخاص ، صفحات و شبکه های اجتماعی قابل استفاده است . در این راهنما ، صرفا به طور مختصر و خالصه روش استفاده از این سرویس ها آمده است :

  • صفحه پرداخت شخصی : در این روش پذیرنده میتواند به سادگی ، یک صفحه با آدرس اختصاصی مانند plus.nx.MyName و پروفایل پیکچر دلخواه ، برای خود ایجاد نماید . کافیست پذیرنده همین آدرس اختصاصی و کوتاه را در اختیار دیگران قرار دهد تا آنها بتوانند مبالغ دلخواه را به پذیرنده بپردازند . برای ایجاد این نوع درگاه و تعریف یک آدرس اختصاصی ، پذیرنده باید در داشبورد و پنل کاربری خود به قسمت((امکانات ویژه  ))  و سپس به بخش (( صفحه پرداخت شخصی ))   مراجعه نماید و با انتخاب نام دلخواه و تصویر دلخواه ، صفحه اختصاصی خود را ایجاد کند .
  • – لینک پرداخت : در این روش پذیرنده می تواند یک لینک با توضیحات و مبلغ دلخواه برای هر کدام از محصوالت خود ایجاد کند و این لینک را در اختیار مشتریان و پرداخت کنندگان خود بگذارد و یا در شبکه های اجتماعی زیر محصوالت مربوطه به اشتراک بگذارد . پذیرنده برای ایجاد لینک پرداخت آسان کافیست ، از پنل کاربری ( داشبورد ) به بخش (( امکانات ویژه ))  و سپس به قسمت (( مدیریت لینک پرداخت )) مراجعه نماید و روی  ((  ایجاد درگاه لینک جدید )) کلیک کند و با تکمیل اطالعات مورد نیاز ، فرم را ثبت نموده و لینک مخصوص را به طور آنی تحویل بگیرد .
  • – فرم و دکمه HTML پرداخت : پذیرنده هایی که معموال دارای وبالگ یا صفحات HTML هستند ، میتوانند در نکست پی یک فرم یا یک دکمه ی زیبا و ساده را با چند کلیک تولید کرده و کد HTML مربوط به آن را در جای دلخواهی از وبالگ یا صفحه ی دلخواه وب سایت خود قرار دهند . برای ایجاد فرم یا دکمه و دریافت کد HTML مربوط به آن کافیست پذیرنده با ورود به پنل کاربری (داشبورد ) خود به بخش (( امکانات ویژه )) و سپس به قسمت (( مدیریت فرم/دکمه پرداخت )) مراجعه کند . سپس با کلیک روی (( ایجاد فرم/دکمه جدید )) ، اطالعات مورد نیاز مانند مبلغ ، تعداد ، اطالعات دریافتی از پرداخت کننده و … را تنظیم کرده و درنهایت با ثبت تنظیمات ، کد HTML مربوطه را دریافت خواهید کرد که میتوانید آن را در جایگاه دلخواهی در وبالگ یا صفحه ی HTML خود قرار دهید .

درگاه های بانکی شتاب

  • مستقیم از وب سایت پذیرنده به : در درگاه مستقیم ، پرداخت کننده مستقیما وب سایت بانک عامل جهت انجام تراکنش هدایت میشود .
  • غیر مستقیم : در درگاه غیر مستقیم ، پرداخت کننده ، از وب سایت پذیرنده به صفحه ی میانی در نکست پی منتقل میشود و در این صفحه میتواند روش پرداخت را برگزیند . برخی از روش های پرداخت عبارتند از پرداخت با استفاده از کیف پول ، پرداخت با استفاده از ارزهای دیجیتال ، پرداخت با استفاده از کد های دستوری تلفن همراه و USSD ( به زودی ) ، پرداخت با استفاده کارت های شتاب ( که در اینجا پرداخت کننده ، خود میتواند بانک عامل را انتخاب کند ) . پس از اینکه در صفحه ی میانی ، پرداخت کننده روش دلخواه خود را برای پرداخت انتخاب کند ، بر اساس انتخاب وی ، مراحل تراکنش انجام میشود .

توجه : دو روش فوق ، تفاوتی از نظر کد نویسی در سایت پذیرنده ندارند . بنابراین توضیحاتی که در ادامه می آید ، برای هر 2 روش صدق میکند . پذیرنده میتواند در پنل کاربری ( داشبورد ) خود در نکست پی ، در بخش درگاه های بانکی شتاب ، تعیین کند که درگاه مورد نظر ((مستقیم )) باشد یا (( غیر مستقیم )) .

پیش نیاز ها

سروری که میزبانی وب سایت پذیرنده را انجام میدهد ، باید دارای یکی از 2 پکیج یا کامپوننت زیر باشد :

SOAP

cURL برای اجرای درخواست های GET و POST بر بستر پروتکل http

فقط یکی از 2 مورد باالا کافیست . درصورتی که از وضعیت فعال بودن یا نبودن این موارد اطالع ندارید میتوانید با مدیر هاست یا سرور خود تماس بگیرید و موضوع را جویا شوید . این موارد بسیار رایج و عمومی هستند و معموال روی تمامی سرورها و هاست ها به طور پیشفرض نصب و فعال هستند . همچنین راهکار جایگزین دیگری وجود دارد و آن استفاده از NuSoap است.

در این مقاله در مورد انواع سرویس درگاه پرداخت API نکست پی توضیح دادیم در مقاله بعد در مورد مراحل تراکنش با API درگاه پرداخت نکست پی توضیح .میدهیم.

برای دریافت راهنمای کامل استفاده از وب سرویس درگاه نسکت پی روی این لینک کلیک کنید

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *