خیلی ساده SOAP چیست و چطور در php نصب و فعال کنیم

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

خیلی ساده SOAP چیست و چطور در php نصب و فعال کنیم SOAP مخفف کلمات Simple Object Access Protocol هست و همونطور که از ترجمش مشخصه (پروتکل ساده دسترسی به شی – ترجمش خیلی عجیب شد!) یک پروتکل ساده برای ارتباط (پیام رسان) بین اشیا یا بهتر بگم بین برنامه ها هست که مبتنی بر XML طراحی شده و از بستر پروتکل های مختلف مثل HTTP و SMTP و… پیام ها رو منتقل میکنه.

تو یه جمله یه چی شبیه جیسان JSON هست ولی مبتنی بر XML برای ردوبدل کردن اطلاعات بین برنامه ها در بستر های مختلف که از پروتکل های مختلف هم پشتیبانی میکنه (HTTP SMTP و …)(مثال :این پروتکل با استفاده از بسترهای شبکه چون HTTP و SMTP اقدام به تبادل اطلاعات میان سیستم عامل های ویندوز و لینوکس با فرمت XML می کند به گونه ای که پس از ارسال اطلاعات، پاسخ آن از مقصد دریافت و جهت اقدامات بعدی به مبدا تحویل می دهد.
به عنوان مثال بعد از سفارش محصول، لازم است وبسایت پذیرنده به صفحه پرداخت بانک ارجاع یافته و پس از پرداخت، تاییده به وبسایت پذیرنده ارسال شود تا فرایند خرید آن محصول تکمیل گردد)

مزیتش اینه سادس و فایروال بلاکش نمیکنه! عیبشم اینه که امنیت کمی داره.

برای فعال کردنش در php داخل ویندوز به فایل php.ini روجوع کنید و سیمیکالون جلوی extension=php_soap.dll رو بردارین و آپاچی رو رستارت کنین. حلله!
در اوبونتو و کلا سیستم های لینوکس اگه زمپ (لمپ xampp lampp) نصب کرده باشید بخودیه خود فعاله ولی برای اینکه مطمئن بشین دستور php -m | grep soap رو تایپ کنین. اگر نبود یا php بصورت مجزا نصب کردید برای php7 دستور زیر رو تایپ کنین.

 

 

 

روش بالا برای وقتی که سرور رو خودتون کانفیگ کرده باشید جواب میده، من برای اوبنتوی خودم از زمپ استفاده کردم؛ برای نصب soap بر روی سیستم عامل ubutntu که وب سرویش رو با xampp را انداختید از روش زیر استفاده کنید:

تکته اینکه من از require_once(“SOAP/Client.php”) استفاده نکردم و فقط تو کد لاراول خودم (اگه از namespace استفاده میکنید) خط زیر رو نوشتم

مطالعه بیشتر

 

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *