مقدمه وب سرویس درگاه پرداخت مسکن

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

مقدمه API درگاه پرداخت بانک مسکن

در این مقاله قصد داریم به موضوع مقدمه وب سرویس درگاه پرداخت مسکن بپردازیم.

مقدمه

برای پیاده سازی سرویس پرداخت اینترنتی از تکنولوژی Api Web( Services Web ) استفاده شده است.در این روش سرویس هایی که از جانب شرکت ناواکو ارائه میشود در قالب توابعی در اختیار پذیرنده قرار میگیرد تا در سایت خود از آنها استفاده نماید. پذیرنده میتواند این توابع را به صورت مستقیم از طریق سورس سایت خود فراخوانی نماید.حُسن استفاده از وب سرویس در این است که پذیرنده میتواند از هر نوع تکنولوژی مورد نظر برای پیاده سازی سایت خود استفاده نماید)JAVA, PHP, Net .وسایر زبانهای برنامه نویسی(. مثالهایی از نحوه استفاده و فراخوانی این متدها برای برخی از تکنولوژی های موجود تهیه شده است و پذیرنده می تواند از آنها برای سایت خود بهره گیرد.

هدف

این سند با هدف معرفی خدمت درگاه پرداخت اینترنتی شرکت ناواکو تهیه و تولید شده است. محدوده این مستند، شرح چهارچوب کلی و معرفی تک تک توابع به کار رفته در این خدمت و شرح استفاده و نحوه پیاده سازی هر یک را در بر می گیرد

پیش نیازها

برای استفاده از این سرویس و اتصال به سرور ناواکو، حتما باید شماره IP پذیرنده ، به واحد مربوط اعلام شده باشد. در غیر اینصورت سرور اجازه استفاده از سرویس را به پذیرنده نخواهد داد. در قبال این درخواست، هر پذیرنده باید شماره ترمینال و نام کاربری و رمز عبور را از شرکت دریافت نموده باشد.  در هنگام اتصال از باز بودن پورتهای 443 و 80 کامپیوتر میزبان اطمینان حاصل شود

تعاریف

خریدار

شخصی که به سایت پذیرنده رجوع کرده و تقاضای خرید سرویس یا کالا را دارد.

فروشنده

شخصی که سرویس یا کالا را در اختیار خریدار قرار میدهد.

بانک های عضو شتاب

موجودیتهایی که سپردههای خریدار و فروشنده را نزد خود نگه میدارند.

تراکنش

یک عملیات مالی که در این مستند مصداق آنیک خرید است.

ابزار پذیرش اینترنتی

به صفحه اینترنتی گفته میشود که اطلاعات لازم برای انجام تراکنش پرداخت را از دارنده کارت در فضای اینترنت دریافت و به درگاه پرداخت منتقل می نماید.

درگاه پرداخت اینترنتی

به مجموعهای از سخت افزار ها و نرم افزارها گفته میشود که امکان انتقال اطلاعات بین یک ابزار پذیرش اینترنتی با سوئیچ شرکت PSP را فراهم میآورد.

پذیرنده اینترنتی

شخص حقیقی و یا حقوقی که کالا یا خدمت خود را از طریق سایت یا فروشگاه اینترنتی ارائه می نماید و وجه آن را در فضای اینترنت توسط دارندگان کارت از طریق درگاه پرداخت یکی از شرکت های PSP ، دریافت می نماید.

نماد اعتماد الکترونیکی

نشانه ای است که منحصراً توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی صادر شده و به کسب و کارهای مجازی دارای مجوز، با هدف ساماندهی، احراز هویت و صلاحیت آنها اعطا می گردد.

اطلاعات حساس کارت

هر یک یا تمامی داده های مربوط به تصدیق اصالت )Authentication ، ) از جمله موارد CVV ،CAV2 ، CVC2 ، CVV2 ، CID ،PIN ، Block PIN ، رمز دوم، یا یک Track کامل کارت، به عنوان اطلاعات حساس کارت شناخته می شود.

PSP

شرکت ارائه دهنده خدمات پرداخت الکترونیک می باشد.

-شرح اقدامات

شرح کلی از شروع تا پایان فرآیند خرید

سایت پذیرنده بایستی فاکتور پیش خرید را به کاربر نشان دهد و کاربر با مشاهده پیش فاکتور و با انتخاب دکمه پرداخت وجه، اقدام به خرید و پرداخت وجه می نماید.

سایت پذیرنده بایستی درخواست خریدار را با فراخوانی سرویس به شرکت ناواکو ارسال کند. و در صورت دریافت پاسخ خطا با توجه به خطای اعلامی و رفع مشکل مجدداً سعی نماید . در صورت دریافت کد موفقیت اطلاعات رمز شدهای که به همراه کد موفقیت دریافت کرده را به درگاه پرداخت بصورت Post ، Redirect می نماید. و پس از آنکه خریدار اطلاعات کارت خود را در صفحه پرداخت وارد کرده و با انتخاب دکمه پرداخت ، خرید خود را انجام داده واگردر این بین مشکلی پیش نیاید )عملیات موفق باشد(، صفحه رسید پرداخت اینترنتی برای کاربر نمایش داده خواهد شد و کاربر در این صفحه با انتخاب دکمه تکمیل فرآیند خرید و یا بعد از گذشت 05 ثانیه فرآیند خرید به اتمام خواهد رسید. این صفحه اطلاعات تراکنش خرید را به سایت پذیرنده باز میگرداند.

در این مرحله پذیرنده موظف است تراکنش را تعیین تکلیف نماید و برای تکمیل خرید متد تائید(Confirm (را فراخوانی نماید و یا به دلایلی )اتمام موجودی کالا و یا خدمات ( متد بازگشت خرید (Reverse (را فراخوانی نماید. اگر به هر دلیلی اعم از عدم دریافت اطلاعات خرید ، قطعی اینترنت و یا مشکل در سایت پذیرنده ، برای تراکنشی درخواست تائید و یا بازگشت ارسال نشود. بصورت خودکار پس از گذشت مدت زمان معینی درخواست بازگشت آن از سمت شرکت ناواکو فراخوانی شده و تراکنش بازگشت داده میشود

در این مطلب در مورد مقدمه وب سرویس درگاه پرداخت مسکن صحبت کردیم در مطلب بعدی در مورد متدهای وب سرویس درگاه بانک مسکن توضیح میدهیم.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *