وب سرویس چیست

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

وب سرویس چیست؟

وب سرویس (Web Service) یکی از رایج ترین اصطلاحات در دنیای برنامه نویسی است. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که web service چیست؟ و چه کاربردی دارد؟ شاید ندانید که دنیای اطراف ما پر از وب سرویس ها است. چه کاربر عادی باشید و چه برنامه نویس ، روزانه در حال استفاده از این رابط ها هستید. در واقع زمانی که یک بلیط قطار یا هواپیما خریداری می کنید، اطلاعات بانکی خود را از موبایل بانک دریافت می کنید و… از web service ها استفاده کرده اید.

وب سرویس یک نوع رابط برنامه نویسی است که بر بستر وب پیاده سازی می شود. این رابط ها با استفاده از پروتکل های استاندارد مانند http(s)، توابع و مکانیزم های مختلفی در اختیار ما قرار می دهند تا بتوانیم به تبادل اطلاعات در بین سیستم های مختلف بپردازیم. به عبارتی دیگر این رابط ها ارتباط میان نرم افزار با نرم افزار و کلاینت با نرم افزار را امکان پذیر می کنند.

وب سرویس مانند پلی ارتباطی است که به منظور تبادل اطلاعات میان نرم افزارهای مختلف توسط سازمان W3C توسعه یافته است. این رابط ها می توانند بدون وابستگی و پیش نیازی خاص بر روی سیستم عامل ها و زبان های برنامه نویسی مختلف، عملکردی یکسان داشته باشند. بنابراین به صورت کلی می توان کاربردها و ویژگی های آن ها را به صورت زیر در نظر گرفت :

  • وابسته نبودن به زبان های برنامه نویسی
  • وابسته نبودن به سیستم عامل
  • آسان کردن ارتباط میان بخش های نرم افزاری مختلف
  • آسان کردن ارتباط میان نرم افزار با کلاینت
  • یکپارچه سازی اطلاعات در میان پلتفرم های مختلف

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *