SDK چیست و کاربرد آن

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

معرفی SDK

در این مطلب در مورد SDK چیست و کاربرد آن را به صورت کامل توضیح خواهیم داد.

SDK (Software development kit) به معنی کیت توسعه نرم افزاری می باشد . در حقیقت یک SDK شامل مجموعه ای از ابزار ها ( مثلا کتابخانه ها و توابع کامپایل شده و …) هست که جهت راحت تر کردن برنامه نویسی برای یک محیط یا پلتفرم خاص طراحی شده و در اختیار برنامه نویس قرار داده شده است.

همان طور که از اسم SDK مشخص است یک سری ابزار برای توسعه یک نرم افزار می باشد که به در جهت توسعه نرم افزار کمک می کند که توسط کمپانی در اختیار توسعه دهنده یا همون برنامه نویس قرار داده می شود تا بتواند با استفاده از آن، برنامه خود را مطابق با پلتفرم کمپانی هماهنگ کند.

تعریف عمومی: در حقیقت یک SDK شامل مجموعه ای از ابزار ها (مثلا کتابخانه ها، توابع کامپایل شده و …) است که جهت راحت تر کردن برنامه نویسی برای یک محیط یا پلتفرم خاص طراحی شده و در اختیار برنامه نویس قرار داده شده است.

برای درک بهتر این موضوع باید بگویم بطور کلی هر شرکت بزرگی (مثل اپل یا …) که برای خود یک پلتفرم دارند، یک SDK در اختیار Developer (توسعه دهنده یا همون برنامه نویس) قرار میدهند تا بتوانند برنامه های آن را توسعه دهند. باید بگویم SDK به برنامه نویس اجازه میدهد تا برای بسته ی نرم افزاری خاص، چهار چوب نرم افزار، پلتفرم سخت افزار، سیستم کامپیوتر، ویدئو گیم کنسول، سیستم عامل یا پلتفرم های مشابه نرم افزار ایجاد کنید.

برای مثال شرکت گوگل برای اندروید یک SDK در اختیار توسعه دهندگان اندروید قرار داده (Android SDK) که توسعه دهندگان با استفاده از ابزار موجود در این SDK میتونن اپلیکیشن های مورد نظر خودشون رو راحت تر و سریع تر بسازن.
شرکت اوراکل هم یک SDK برای توسعه دهندگان جاوا ایجاد و اون را با نام JDK ( development kit) انتشار داده است .
پس ما برای این که که بخواهیم یک برنامه اندرویدی بنویسیم باید قبلش SDK اندروید رو نصب کنیم تا بتونیم از ابزاری که برای ما فراهم کرده استفاده کنیم و از اونجایی که ما اپلیکیشن های اندرویدی مان رو با استفاده از زبان جاوا می سازیم قبل از نصب کردن SDK اندروید باید SDK جاوا یا همون JDK رو نصب کنیم.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *