TCP 3-Way Handshake چیست ؟

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

TCP 3-Way Handshake چیست ؟

همانطور که می دانید ، TCP یکی از پروتکل هایی است که به صورت متداول در دنیای شبکه استفاده می شود . بارها اتفاق می افتد که شما در طول روز بدون اینکه توجهی به جزئیات کار داشته باشید از این پروتکل استفاده می کنید ، برای مثال زمانی که شما یک سایت را باز می کنید ، در حقیقت ارتباط شما از نوع TCP بوده است و با این ارتباط شما توانسته اید به محتوای آن سایت دست پیدا کنید.در ادامه با مفهوم TCP 3-Way Handshake آشنا میشویم

حتماً برای شما این سوال مطرح می شود که چرا ما باید با جزئیات آشنا شویم ؟
زیرا یک هکر تا با جزئیات کار آشنا نباشد ، نمی تواند امنیت یک سیستم را تأمین نماید .

زمانی که شما میخواهید با این پروتکل به یک منبع متصل شوید ، چند مرحله طی می شود تا اتصال شما به درستی برقرار شود ، به مجموعه این مراحل TCP 3-Way Handshake می گویند . TCP با استفاده از فرآیند ۳Way Handshake در حقیقت به نوعی امنیت را نیز برای ما به ارمغان می آورد .

توضیح ۳Way Handshake با جزئیات بیشتر :
تصویر فوق اتصال یک کاربر به یک سرور را نشان می هد . در اولین مرحله کاربر یک بسته SYNchronize که به اختصار به آن SYN گفته می شود را به سمت سرور مورد نظر ارسال می کند . در واقع با ارسال بسته SYN در خواست هم زمانی جهت اتصال را انجام می دهد .در مرحله دوم سرور با ارسال بسته SYNchronize-ACKnowledgement که با اختصار SYN/ACK گفته می شود ، با درخواست هم زمانی موافقت می کند و در نهایت کاربر پس از دریافت SYN/ACK در مرحله سوم با ارسال ACKnowledge یا ACK به سمت سرور ، مراحل TCP 3-Way Handshake را تکمیل کرده و در واقع یک خط ارتباطی بین کاربر و سرور ایجاد می شود .

منبع

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *